All filters
Featuring a minimalist design, these sparkling diamond hoop earrings are encrusted with 0.53 carat diamonds in 18K rose gold in two parallel paths. Keep your style - chic and minimal with these beautiful hoop earrings and add more shine to your look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686807 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.27 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹69,403(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹50,878 |
| Making Charge | ₹12,235 |
| GST (3%) | ₹3,976 |
| Total Price | ₹1,36,492 |