All filters
Just like true love connects two souls, the 0.28 carat heart-shaped diamond in this enthralling diamond pendant connects two parallel linear patterns with a touch of style. Skillfully crafted in 18K gold by the karigars at Senco, this piece of jewellery is a refined addition to any outfit. The simple and elegant design makes it a great gift for your lady love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675678 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹9,741(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,413 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹1,314 |
| Total Price | ₹45,093 |