All filters
These 0.35 carat solitaire studs capture the beauty of blooming flowers in 18K gold, making them a cherished addition to your everyday jewellery collection. The overlapping petal patterns add more texture and depth to the design.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000753736 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | J-VS |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,540 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,769 |
| Total Price | ₹60,715 |