All filters
These 0.08 carat diamond earrings, crafted in 14K yellow gold, exude modern sophistication. The cutting-edge heart design, complemented by diamond-studded triangular accents, symbolizes the originality of your relationship.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000796812 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.21 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Gold Value | ₹10,448(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,480 |
| Making Charge | ₹4,260 |
| GST (3%) | ₹666 |
| Total Price | ₹22,854 |