All filters
A tribute to modern elegance, this 0.17 carat diamond pendant in 14K yellow gold blends geometric artistry with timeless charm. The open-heart silhouette, accented with shimmering diamonds, cradles a striking heart-shaped centrepiece€”a reflection of love in all its facets.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000798089 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹12,347(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,664 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹989 |
| Total Price | ₹33,926 |