All filters
Embrace a touch of ombré delight with this chic pendant, featuring 0.25 carat diamonds in a graceful ribbon shape. A seamless gradient of pink sapphires enhances its charm, set in romantic 14K rose gold. Perfect for those who appreciate a fusion of timeless elegance and distinctive design. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000778388 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Stone Weight | 0.1419 carat
|
| Gold Value | ₹17,268(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,000 |
| Stone Value | ₹1,110 |
| Making Charge | ₹6,650 |
| GST (3%) | ₹1,381 |
| Total Price | ₹47,409 |