All filters
Elevate your elegance with these diamond hoops inspired by vintage silhouettes and classic craftsmanship. A scalloped motif at the front is studded with diamonds, recalling the charm of antique jewellery. Thoughtfully balanced between ornamentation and ease, the design brings timeless appeal to everyday wear with a refined retro sensibility.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000860260 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹36,091(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,120 |
| Making Charge | ₹9,775 |
| GST (3%) | ₹2,010 |
| Total Price | ₹68,996 |