All filters
An asymmetrical heart shape gives this diamond pendant a fresh, modern edge, blending sparkling accents with sculpted lines. Lightweight and refined, it captures a sense of movement and organic elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000867419 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 0.7 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹3,875(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,040 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹437 |
| Total Price | ₹14,977 |