All filters
Calm the turbulence of your mind and get natural pristine clarity by choosing this dazzling diamond ring inspired by the beauty of turbulent ocean waves. The 0.21 carat sparkling diamond encrusted in the centre of the abstract pattern in 18K gold makes this piece of jewellery by Senco a romantic choice as an engagement ring or a special gift.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000676526 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | F-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹37,118 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,988 |
| Total Price | ₹68,234 |