All filters
Minimal in design yet unmistakably refined, this solitaire diamond ring is crafted for men who value quiet strength. Balanced, purposeful, and enduring, it offers a modern interpretation of classic masculinity with lasting appeal. From classic black blazers to casual ensembles, this ring complements every look with effortless authority.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000838513 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.75 g
|
| Diamond Quality | F-VS |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹52,578(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,39,055 |
| Making Charge | ₹10,985 |
| GST (3%) | ₹6,079 |
| Total Price | ₹2,08,697 |