All filters
Soak in the blazing brilliance of numerous diamonds studded in an oval pattern by choosing these glowing 0.35 carat diamond studs beautifully designed in 14K gold. The bigger oval pattern has a sleek look and high polish, making these studs trendy, beautiful and perfect for you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000588186 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.064 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹33,916(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,650 |
| Making Charge | ₹7,405 |
| GST (3%) | ₹1,950 |
| Total Price | ₹66,921 |