All filters
Symbolising layered connection, this contemporary diamond pendant reimagines the paperclip silhouette with refined elegance. An elongated, diamond-set outer link - accented with a mix of brilliant and baguette cuts- frames a sleek, polished gold link suspended within, creating depth and striking contrast. Structured yet fluid in form, it captures modern sophistication with a distinctive, design-forward appeal.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000829401 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.188 carat
|
| Gold Value | ₹6,089(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,884 |
| Making Charge | ₹4,478 |
| GST (3%) | ₹764 |
| Total Price | ₹26,215 |