All filters
Inspired by the auspicious aura of the metal wheel at the top of Lord Jagannath temple, this 0.26 carat diamond pendant is crafted with a Neela Chakra motif in 18K gold. Celebrate Rath Yatra in style with this accessory reflecting spirituality and craftsmanship.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000767060 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,880 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,732 |
| Total Price | ₹59,446 |