All filters
Embrace ethereal elegance with this exquisite pendant, featuring 0.33 carat diamonds in 14K rose gold. The design, inspired by a celestial dawn, is enhanced by a stunning gradient of pink sapphires. A delicate chain with diamond accents adds the perfect finishing touch to this enchanting piece. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000778382 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.7 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Stone Weight | 0.1584 carat
|
| Gold Value | ₹23,312(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,720 |
| Stone Value | ₹1,239 |
| Making Charge | ₹5,725 |
| GST (3%) | ₹1,740 |
| Total Price | ₹59,736 |