All filters
Where colour meets craftsmanship, these earrings showcase a striking pear-cut emerald complemented by cascading uncut Polki and diamonds. The airy, sculptural form creates effortless movement, offering a bold, architectural take on traditional Indian artistry. Style them with a jewel-toned lehenga or a flowing Anarkali for a refined, regal look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000831157 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.44 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 1.84 carat
|
| Gold Value | ₹29,701(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,480 |
| Stone Value | ₹10,350 |
| Making Charge | ₹10,360 |
| GST (3%) | ₹2,067 |
| Total Price | ₹70,958 |