All filters
Indulge your lady love with this exquisite diamond ring projecting sheer elegance. Our Karigars have the skills required to make even simple spherical patterns look gorgeous through the skillful placement of diamonds in a floral pattern. Accentuate the grace and shine of your contemporary saree by sliding this glamorous diamond ring on your finger.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642280 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹43,110 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,627 |
| Total Price | ₹90,171 |