All filters
We make jewellery with the best standards which can be witnessed by the artistic karigari of these stunning diamond studs. The half-moon-shaped design has a glow of elegance on its own with 0.28 carat diamonds in 14K rose gold. Wear it to your office or function and be the trendsetter.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000584003 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,600 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,860 |
| Total Price | ₹63,859 |