All filters
Inspired by the mesmerizing beauty of Monstera leaves, these 0.33 carat diamond drop earrings in 14K gold have the charisma to transform your monotonous days into beautiful ones. The appeal of the leaf motif is further enhanced by the radiance of the numerous diamonds encrusted in its design.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000657501 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,530 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹1,783 |
| Total Price | ₹61,193 |