All filters
This chic 0.15 carat diamond pendant inspired by the evil eye motif and crafted in 18K rose gold has a contemporary sheen. The floral pattern encrusted with diamonds will add to your feminine charm. Explore your beauty with this ancient symbol of good luck.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000677478 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Stone Weight | 3.25 carat
|
| Gold Value | ₹34,093(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,839 |
| Stone Value | ₹2,336 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,762 |
| Total Price | ₹60,469 |