All filters
The feminine charm of the bow pattern evokes longing, love and remembrance and has inspired our karigars to craft this 0.2 carat diamond ring with a similar motif. Crafted in 14K gold, the spherical diamonds adorning its surface will take your wedding party look to the next level.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000679119 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹23,744(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,199 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,523 |
| Total Price | ₹52,286 |