All filters
With the start of digitalization and the style of modernity, women have started looking for uniquely designed jewellery. These 0.28 carat diamond danglers are elegantly made by our master karigars in 14K rose gold which signifies the essence of petals. Feel the glint of rose that makes you wear it all day long at any place.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000360569 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.73 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹40,839(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,821 |
| Making Charge | ₹10,942 |
| GST (3%) | ₹2,239 |
| Total Price | ₹76,841 |