All filters
Embrace contemporary elegance with this 0.16 carat diamond-encrusted mangalsutra, designed in 14K yellow gold. The unique semi-circular pendant showcases a delicate row of diamonds, creating a subtle yet captivating sparkle. Its sleek, modern design offers a fresh take on tradition, making it a perfect choice for the modern woman. PLEASE NOTE:- This product comes without the chain and the dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000754807 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.09 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.16 carat
|
| Gold Value | ₹9,412(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,800 |
| Making Charge | ₹3,897 |
| GST (3%) | ₹784 |
| Total Price | ₹26,893 |