All filters
Make a refined statement with these striking diamond stud earrings, crafted in radiant gold. The distinctive design showcases an elegant hourglass, or double-triangle motif, outlined in polished gold and illuminated with sparkling diamonds. A seamless blend of contemporary artistry and timeless allure, these studs bring a touch of sculptural elegance to any ensemble.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000768593 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.9 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹10,517(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,760 |
| Making Charge | ₹7,298 |
| GST (3%) | ₹888 |
| Total Price | ₹30,463 |