All filters
Elevate your everyday style with these open oval diamond halo studs. Set with 0.21 carats of glimmering diamonds and crafted in 14K yellow gold, their clean, contemporary silhouette brings a touch of refined brilliance to any look. A versatile pair that transitions effortlessly from day to evening.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000725397 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.5 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹12,951(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,950 |
| Making Charge | ₹5,138 |
| GST (3%) | ₹1,142 |
| Total Price | ₹39,181 |