All filters
Add a touch of understated luxury with these elegant diamond earrings crafted in gold. Each piece features a sparkling diamond, elegantly framed and gracefully suspended from an open gold cuff-style design. These versatile earrings are perfect for adding subtle brilliance and a sophisticated twist to any outfit. Wear them with a crisp white shirt and tailored trousers for an effortlessly polished office look, or pair them with a sleek black dress for an elevated evening ensemble.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000802592 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹8,634(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹645 |
| Total Price | ₹22,144 |