All filters
Delicate and charming, these floral-inspired kids diamond are embellished with 0.12 carat diamonds in 14K rose gold. The design reminds us that every child is like a flower in bloom. The subtle meenakari work will add to the charm of your princess.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000733232 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,890 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹730 |
| Total Price | ₹25,046 |