All filters
Experience the captivating beauty of an eclipse with these unique stud earrings. A halo of 0.39 carats of sparkling diamonds surrounds the central design of dark enamel, crafted in 14K yellow gold. The dramatic contrast creates an eye-catching effect, blending contemporary design with timeless elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000724755 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.4 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹20,722(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,710 |
| Making Charge | ₹5,155 |
| GST (3%) | ₹1,818 |
| Total Price | ₹62,405 |