All filters
Mesmerize everyone around you with this shimmering and classy diamond ring designed to fit your taste and preferences. The beauty of diamonds is immortalized in gold with a spherical pattern and a few leaf motifs. The myriad of shining diamonds included in the design will keep on shining irrespective of the attire you pair it with.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000640741 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,643 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,732 |
| Total Price | ₹59,463 |