All filters
Enjoy the melody of beauty and fondness by flaunting this exquisite diamond mangalsutra inspired by the ancient musical instrument, known as powder horn. Especially designed for married women in 18K gold, the sleek design has one gold heart motif and four 0.16 carat sparkling diamonds with similar patterns.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000680248 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,972 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,439 |
| Total Price | ₹49,391 |