All filters
Music gives mental peace to whoever listens to it and will make your heart dance to its tune. These diamond drop earrings have been given the look of a musical note intricately studded with charismatic diamonds. Pair these melodious diamond drop earrings encrusted with 0.11 carat diamonds in 14K gold with your daily wear and look as pretty as you are.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000577561 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,769 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹889 |
| Total Price | ₹30,496 |