All filters
Reflecting the love shared by two soulmates, this 0.31 carat solitaire ring crafted in 18K rose gold has the shine certified by GemEx (USA). The heart and arrow cut solitaire adds to the appeal of the specially designed lotus prong setting.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000764502 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | GHVVS |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹69,564 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹3,175 |
| Total Price | ₹1,08,999 |