All filters
This charismatic men's diamond ring is a yellow gold men's ring with an inter-knotted design in the middle in a rectangular shape along with a diamond-studded in it that adds a spark to the diamond ring. Pair it up with traditional or formal wear and steal the show.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000591230 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.83 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹50,337(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,353 |
| Making Charge | ₹11,461 |
| GST (3%) | ₹2,045 |
| Total Price | ₹70,196 |