All filters
The semi-precious Malachite stone known for increasing self-love and unlocking the heart chakra had inspired us to craft these heart-shaped diamond drop earrings. Encrusted with 0.49 carat diamonds in 14K rose gold, these earrings create a striking contrast to dazzle all.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000733766 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.54 carat
|
| Stone Weight | 1.83 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,421 |
| Stone Value | ₹1,990 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹2,175 |
| Total Price | ₹74,674 |