All filters
Rooted in traditional Polki craftsmanship, these diamond studs reinterpret a floral motif with modern finesse. Sculpted, uncut stones form delicate, petal-like elements, framed in warm gold with subtle diamond accents for a soft shimmer. Style them with a flowing chiffon saree and soft waves for an effortlessly graceful evening look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000831144 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.56 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Stone Weight | 0.74 carat
|
| Gold Value | ₹30,738(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,880 |
| Stone Value | ₹14,800 |
| Making Charge | ₹10,690 |
| GST (3%) | ₹2,044 |
| Total Price | ₹70,152 |