All filters
Break free from your monotonous mood with this 0.5 carat diamond ring beautifully crafted in 18K gold with wavy patterns. Highlighting the fusion of classic and contemporary fashion, this greenish ring with a ceramic charm will help you gather a lot of compliments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677785 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 8.8 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Gold Value | ₹97,408(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,831 |
| Ceramic | ₹2,400 |
| Making Charge | ₹16,688 |
| GST (3%) | ₹4,900 |
| Total Price | ₹1,68,227 |