All filters
When you are in love your heart beats more than in a normal state. Inspired from a heartbeat state we have curated this exclusive diamond ring that is given a diamond a heart-shaped size in the middle with small chunks of diamonds on either side of it. Glorify it with your glamorous outfit and you are definitely going to be the center of attraction.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000609565 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | HI-VVS-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹23,744(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹49,949 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹2,386 |
| Total Price | ₹81,899 |