All filters
This diamond pendant is perfect as a solo piece of jewellery or you can layer it with a necklace. A personification of a woman can't be described with anything else. Let your love flutter freely with this diamond pendant in white gold. Choose it as a gift to commemorate your relationship. This stunning lightweight diamond pendant will perfectly go with your regular wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000182014 |
| Metal/Purity | 18K White Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.63 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹40,181(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,720 |
| Others | ₹1,500 |
| Making Charge | ₹8,606 |
| GST (3%) | ₹2,161 |
| Total Price | ₹74,168 |