All filters
The skills of our karigars are best reflected through these magical diamond drop earrings designed with three floral motifs, each having a unique pattern and finish. The motifs also have different dimensions in an ascending order with 0.26 carat diamonds encrusted in 14K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000628377 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹24,694(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,216 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,589 |
| Total Price | ₹54,527 |