All filters
Inspired by the impeccable radiance of scintillating diamonds and gold, this lustrous diamond ring has been skillfully designed to overlap your entire look with a touch of sheen. The unique design has a contemporary glow with 0.12 carat diamonds encrusted in 18K gold. Make a sparkling style statement by sliding down this splendid ring on your finger.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000255012 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.59 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹28,669(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,541 |
| Making Charge | ₹5,516 |
| GST (3%) | ₹1,342 |
| Total Price | ₹46,068 |