All filters
Illuminate your moments with these brilliant 0.29 carat diamond stud earrings. Crafted in 14K yellow gold, the radiant diamonds sparkle with every movement. Perfect for a special occasion or a refined everyday look, these earrings add a graceful charm to any ensemble.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000705271 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,360 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,514 |
| Total Price | ₹51,962 |