All filters
Believe in your vision and turn your dreams into a reality with this lustrous diamond pendant inspired by the eye motif. The dual eye patterns have an artistic touch and the few diamonds encrusted one after another in the design will help you gather tons of compliments. Shine through simplicity by pairing this diamond ring with your knee-length dress.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659265 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.19 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹35,311(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,456 |
| Making Charge | ₹7,672 |
| GST (3%) | ₹1,784 |
| Total Price | ₹61,223 |