All filters
Bring out the playful emotions in monochrome shades with this fashionable 0.55 carat diamond ring and break the conventional beauty of jewellery. The skillfully placed diamonds in 18K white gold and ceramic work will make a subtle yet chic style statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677905 |
| Metal/Purity | 18K White Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 9.24 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹1,02,278(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹45,375 |
| Ceramic | ₹1,880 |
| Making Charge | ₹17,462 |
| GST (3%) | ₹5,010 |
| Total Price | ₹1,72,005 |