All filters
Every married woman will feel as beautiful as the moon and charm everyone around her by choosing this shiny diamond mangalsutra inspired by the beauty of a partial moon. The circular pattern in 14K gold has a Goddess Laxmi motif and is the focal point of this masterpiece, adding to the glow of 0.31 carat diamonds encrusted in a moon pattern with casting work. This stunning mangalsutra by Senco will always make you feel blessed every time you flaunt it on your neckline.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000667466 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.62 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹39,890(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,833 |
| Making Charge | ₹10,708 |
| GST (3%) | ₹2,323 |
| Total Price | ₹79,754 |