All filters
Sculpted to shine, this 0.72 carat diamond pendant is set in luminous 14K yellow gold. Its elegant silhouette and captivating brilliance make it a refined addition to any collection. Designed to elevate everyday style with effortless grace.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724761 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.72 carat
|
| Gold Value | ₹43,170(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹63,000 |
| Making Charge | ₹11,515 |
| GST (3%) | ₹3,531 |
| Total Price | ₹1,21,216 |