All filters
A modern take on timeless elegance, these floral-inspired diamond studs are crafted in radiant gold. The open-petal design is outlined with radiant diamonds, creating a striking contrast between brilliance and structure. Pair them with a sleek bun or side-parted waves to let the intricate design take centre stage.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000724747 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹5,535(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,640 |
| Making Charge | ₹4,125 |
| GST (3%) | ₹819 |
| Total Price | ₹28,119 |