All filters
A beautiful woman with the right attire and jewellery will not just delight one's eyes but even the soul. These fashionable diamond drop earrings with an abstract plus motif are partially encrusted with 0.24 carat diamonds to give your entire look the glow it deserves in 18K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000662440 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,602 |
| Total Price | ₹54,974 |