All filters
These 0.31 carat diamond drop earrings curated in 14K rose gold will protect your positive energy in style. The hexagonal pattern and the soothing colours will bring a touch of glamour to your everyday look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000696115 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Stone Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,975 |
| Stone Value | ₹800 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,087 |
| Total Price | ₹71,627 |