All filters
Crafted in 18K rose gold with understated elegance and minimalist aesthetic, this 0.09 carat diamond bracelet is crafted with an evil eye motif to make you feel protected. The droplet patterns will add a touch a feminine charm to your everyday ensemble.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000737365 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Stone Weight | 0.67 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,920 |
| Stone Value | ₹857 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,266 |
| Total Price | ₹43,450 |