All filters
Just like love offers the perfect blend of friendship, respect and understanding, these dazzling diamond studs by Senco with two heart motifs offer the best combination of 0.25 carat diamonds and 18K gold. The heart-shaped shimmering diamond connecting the two halves of the heart in gold make these earrings a stylish choice for those with a taste for finer things in life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000675736 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,842 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,488 |
| Total Price | ₹51,085 |