All filters
Surprise your partner with this 0.11 carat diamond chain pendant, a remarkable token of love crafted in 14K rose gold with a heart-shaped ruby. The delicate arrow pendant adds a touch of sophistication to this epitome of love and elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000733341 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.37 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,264 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,440 |
| Total Price | ₹49,433 |